Zbrodniarz wojenny: Józef Stalin


Witam wszystkich serdecznie po tych kilku dniach przerwy, dziś pozwolę sobie, jeśli oczywiści ktoś zorientowany pisać o Kolejnym Zbrodniarzu wojennym. Józef Wissarionowicz Dżugaszwili- Stalin od 1913. Urodzony w Gori z narodowość Gruzin. Miał troje rodzeństwa, ale nie o tym wpis. Do 1888 roku uczęszczał do szkoły cerkiewnej potem, wstąpił do seminarium. W związku z działalnością grupy z gruzińską organizacją marksistowską został wydalony z seminarium. Jak sam przyznaje, nie został socjopata na skutek popędu, lecz na stosunki w seminarium, które panowały.

Mienszewików czy Bolszewicy?
W 1901 roku był postawiony przed wyborem. Wyłoniły się w partii Robotniczej Rosji. Wyboru pomógł mu dokonać sam Włodzimierz Lenin. W późniejszych latach, jako że publikował, artykuły przeciw caratowi został zesłany na sybir w 1913 do 1917. Po rewolucji wrócił do Piotrogrodu, który obalił władzę carat w Rosji. W rewolucji październikowej był jednym ze współorganizatorów. W czasie wojny polsko-bolszewickiej działał w Radzie Wojennej Frontu Południowo-Zachodniego. Był współtwórcą Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRR), utworzonego 30 grudnia 1922 r.

ZSRR
utworzonego 30 grudnia 1922 r. W kolejnych latach zaczął eliminować wszystkich znaczących w kraju, by nie mieć przeciwników na czele z Lwa Trockiego, Nikołaja Bucharina, Aleksieja Rykowa, Grigorija Zinowiewa i Lwa Kamieniewa. Po śmierci Lenina zaczął czystki wprowadzać totalne. Po przejęciu władzy Stalin zaprowadził totalitarne władzę, która skupiał całość w sobie. Jego wizja państwa, jaką sobie opanował to zbudowania potężnego przemysłu, skolektywizowanie rolnictwa i doprowadzenie społeczeństwa do stanu całkowitej uległości. Realizacja tych ambitnych zamierzeń spowodowała kryzys w kraju, który powoli dochodził do siebie po zniszczeniach spowodowanych przez pierwszą wojnę światową, rewolucję i wojnę domową, dla Stalina nic nie znaczyło, ponieważ było to tylko motorem napędowym dla jego rządów. Od 1928 roku Stalin wprowadził plan w życie, przez co miliony ludzi straciło życie lub wywożono do sybiru oraz umierało z głodu. Tylko w 1932-1933 roku w wyniku wielkiego głodu na Ukrainie zmarło lub zagłodzono na śmierci padło nawet 6 mln ludzi.

Wielka czystka

Stalina nasilił eliminacji wszystkich znaczących w kraju ludzi w latach 1937-1938. Z dokumentacji aresztowano, około 1,5 mln ludzi z tego ponad połowa została rozstrzelana, procesy był zwykle z wyrokiem dożywocia w łagrach albo karami śmierci. Dokładniej ofiarami Stalina padły następująco kadra dowódczą armij czerwonej gdzie zasłużeni generałowie kończyli z kulką w głowie. Czystki nie ominęła również duchowieństwa, szacowane około na 100 tys. osób.

Po II Wojnie światowej:

Po 1945 roku wznowił czystki oraz koncentrację władzy. Cechy charakterystyczne to, koncentracja władzy w niezmiernej hierarchicznej biurokracji. Rozwój przymusu stosowanego przez policję. Izolacji oraz propaganda jednostki. Narzędzia Stalina utworzone po wojnie to GPU oraz NKWD. Kadra tych oficjeli byli zdolni do wszystkiego i posłuszne tylko Stalinowi, który kontrolował cały kraj.

Ofiarami Stalina byli także Polacy. Według niektórych szacunków do 1938 r. NKWD zamordowało nawet 140 tys. Polaków-obywateli sowieckiego państwa; Polaków prześladowano także po wybuchu II wojny światowej, czego przykładem była zbrodnia katyńska dokonaną wiosną 1940 r. na prawie 22 tys. obywatelach polskich, głównie oficerach Wojska Polskiego, urzędnikach państwowych i inteligencji.

23 sierpnia 1939 r. Stalin podpisał sojusz z III Rzeszą tzw. pakt Ribbentrop-Mołotow, którego konsekwencją była m.in. agresja na Polskę 17 września 1939 r. i jej wspólny rozbiór przez Niemcy i ZSRR. Sojusz z Hitlerem umożliwił Stalinowi także zdobycie Litwy, Łotwy, Estonii. Po zerwaniu paktu o nie agresji ze strony Niemiec Niemcy za atakowały Związek sowiecki a Stalin Obią stanowisko naczelnego wodza. Po tym wydarzeniu wstępuje do aliantów Spotka się trzy raz na konferencjach w Teheranie, Jałcie i Poczdamie, w których czasie Wielka Trójka podjęła szereg ustaleń dotyczących strategicznego współdziałania w końcowej fazie wojny oraz zasad ładu politycznego na świecie po jej zakończeniu (m.in. kształtu powojennych granic Polski). Jedną z ich konsekwencji była zgoda zachodnich sojuszników Kremla na podporządkowanie Europy Środkowo-Wschodniej totalitarnemu imperium sowieckiemu.

Po wojnie Dalej posiadał władzę w mocarstwie a instytucje państwowe oraz partyjne ograniczając do marginesu. To dzięki niemu Czeczeni i inni byli zsyłani na sybir oraz Kazachstanu.

Ostatnim szalonym pomysłem tego pana było oskarżenie lekarzy o próbę zabicia czołowych ludzi partii oraz armij. Na skutek wylewu, który zaważył, na jego życiu zmarł. Muszę, napisać o okoliczność ewentualnej śmierci nie jest do Konica jasna.

Filozof niemiecki Erich Forman, oceniając otoczenie oraz zachowanie Stalina śmiało stwierdził w swoim artykule, że Stalin jest klinicznym przypadkiem sadyzmu, nie tego seksualnego. W nieprzewidywalny sposób przejawiał, zachowanie pragnąc tym samy kontrole nad wszystkim. Aby funkcjonariusze były posłuszni porywano żony oraz dzieci tylko dlatego by wykonywali jego polecenia a żony zmuszane do ośmieszających, oraz drwiących rozkazów. Sam Stalin tak na koniec według mnie jest powiązanie z Mao z poprzedniego wpisu. Nigdy nie dowiem się ile ma dusz na karku przez to że nie została nigdy rosjia zdobyta. To tyle z mojej strony. Jest oczywiście więcej o tym człowieku, ale cóż nie zmieszczę wszystkiego w jednym wpisie, by Was do Konica nie zanudzić. Co o tym człowieku sami powiecie? Dzielcie się w komentarzach. 

Jarek. 

85 komentarzy:

 1. Interesujący post i akurat współgra z tematami, które przerabiamy teraz na historii, więc przydał się jako powtórka i oczywiście pojawiło się parę faktów, o których wcześniej nie wiedziałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O proszę, szkoda że jestem taki leni i niedodałem wcześniej ten wpis.

   Usuń
 2. Jak tacy ludzie żyli, mając świadomość, że ich ręce zalane są krwią?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba na taki rodzaj władzy się wyzbyć wszelkich słabości oraz być bezwzglendnym to chyba główne cechy moim skromnym zdaniem.

   Usuń
 3. O,zbrodni katyńskiej dowiedzieliśmy się po wielu latach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym masz rację a ile tajemnic kreml skrywa i sybir tylko oni wiedzą ale czy kiedy kolwiek dowiem się jak o katyniu?

   Usuń
 4. Kolejny fantastyczny post, z twojego bloga można się o wiele więcej dowiedzieć niż z lekcji historii w szkole.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, miło to czytać taką pochwałę.

   Usuń
 5. Świetny blog, można się wiele dowiedziec na temat historii która zawsze cieżko mi wchodziła do głowy w szkole. Ten post czytam z ciekawością :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło to czytać, może przez to że zrozumiałym tekstem piszę, będzię ciekawiej w przyszłych postach.

   Usuń
 6. Ciesze sie ze poruszasz takie tematy na swojej stronie. Ogolnie dla mnie tacy zbrodniarze sa z jednej strony strasznymi ludzmi nie wartymi wspominania, ale z drugiej bardzo zagadkowymi i ciekawymi postaciami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak samo mam, psychiczni niektórzy a z drugiej strony ciekawi co robili i dlaczego tacy byli.

   Usuń
 7. Dużo słyszałam o tym człowieku, ale nigdy nie za mało informacji. Straszny zbrodniarz, straszny człowiek! Nie rozumiem ich intencji, naprawdę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strasznym był zbrodniarzem to z tym się zgodzę. Ja tak samo mam jak dla mnie to niezrozumiali byli.

   Usuń
 8. Nigdy nie byłam szczególną fanką historii, aczkolwiek Twojego bloga obserwuję od dawna, czytałam wiele wpisów i przyznaję, że Ty mnie potrafisz tym zaciekawić. Oczywistością jest, ze Stalin był zbrodniarzem wojennym, ale chyba nie każdy zdaje sobie sprawę ile zła w ostateczności uczynił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło że zarażam tą cieakwą chorobą innych. Właśnie było celem ukazanie jak wiele uczynił a ostatecznie przez niezdobycie panistwa ukrywał to co ziemia skrywa.

   Usuń
 9. Czemu wybierasz takie straszne tematy? :) Oczywiście warto pewnie pisać o tym o czym nikt nie pisze i wskakiwać w niszę, ale zastanawia mnie - skąd takie zainteresowania?
  www.vaibewitched.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki trochę moje skrzywienie blogerskie, nie lubię pisać szablonowe tematy. A na drugie pytanie odpowiem tak, dzięki mojemu nauczycielowi z gimnazjum który ciekawie mówił zaraził mnie i tak zostało, ale przez zawodówkę oraz liceum trochę uwstęczniłem się i teraz do przodu ruszyłem z wiedzą, dziękuję pani Jarosławie, tak miał na imię.

   Usuń
  2. Aaa, rozumiem. Nadrabiasz. Świetnie. Warto wracać do takich rzeczy :) Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Może tego przesympatycznego pana przedstawię Wam bo warty świeczki człowiek. Pozdrawiam ciepło.

   Usuń
 10. Postać straszna, ale trzeba o niej pamiętać, bo zostawiła piętno na naszej historii

  OdpowiedzUsuń
 11. Kolejny ciekawy wpis z serii o dyktatorach. Jak dla mnie Stalin był jednym z największych zbrodniarzy w historii, a co najgorsze tych okrucieństw dopuścił się będąc w pełni świadomym tego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym stwierdzeniem jak najbardziej zgodzę, był trrzeźwy w myśleniu a okrucienistwo wpoił sobie przez przeszłość i stopniowe dokonywanie zło.

   Usuń
 12. Dość kontrowersyjna postać jak dla mnie, chociaż ostatnio dużo się o tym mówi. Jak zwykle dobrze się czyta Twoje wpisy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet nie widziałem o tym. Miło to czytać.

   Usuń
 13. Oj znam tego pana, znam. Dość kontrowersyjny

  OdpowiedzUsuń
 14. Najbardziej zdumiewające jest zawsze dla mnie podejście ludzi oceniających inne narody po sytuacjach podczas wojny. Przecież to nie oni krzywdzili, to ich rękami krzywdzono, mordowano i niszczono ludzi. Czasem przez władzę mieli tak sprane mózgi bądź byli tak zastraszeni że nie mieli wyjścia. Takich Stalinów pewnie jeszcze będziemy mieć na łamach historii innych państw, ale czy to znaczy że mamy nienawidzić inne narody i wybierać władzę która jest nieprzychylna nikomu i nadal żyje czasami wojny nie zważając na obecne stosunki między państwami? Być może się mylę aczkolwiek takie jest moje stanowisko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najbardziej pozamiatane w tej kwestii mają niemcy którzy są oceniani pod kątem języku i jego wymowy a motyw historij tylko oliwą do ognia jest. Tak jest niestety że wszyscy będą pamiętqaci nim co robił Hitler. Nie mylisz się spokojnie, mądrze napisany komentarz.

   Usuń
  2. Rosjanie są bardzo fajni i przyjacielscy,cos o tym wiem,mieszkam w Białymstoku i poznałem paru.Bardzo fajni ludzie,ale tak jak we wszystkich narodach są ludzie i ludziska.Stalin to jeden z największych zbrodniarzy,to akurat nie ulega wątpliwości.

   Usuń
  3. Rosjanie są mili ci normalni ale własnie taki stalin czy skorumpowana władza pase.

   Usuń
 15. Zawsze czegoś nowego się można dowiedzieć z Twoich wpisów 👍

  OdpowiedzUsuń
 16. Mimo iż był okrutnym człowiekiem, był bardzo inteligentny. Pokazuje to wizją "wyzwoliciela" robiąc z hitlera zbrodniarza, którym zresztą był, ale jeden od drugiego pod względem okrucieństwa się wiele nie różnił. Doskonały post :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hitler to taki szczygieł który narobił dymu na cały świat a wielka trójca musiała sprzątaci po nim wszystko. Dziękuję.

   Usuń
 17. Muszę przyznać, że naprawdę ciekawy i przydatny post akurat mam rozszerzoną historie :) na szczęście jeszcze przy tym nie jesteśmy, dlatego będze łatwiej teraz się uczyć tych tematów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat jest taka tematyka, obyś miała dobre ocenki z historij z tego działu.

   Usuń
 18. Straszny człowiek... nie wiem jak można zamordować tyle ludzi, tyle ważnych dla Polski bohaterów, wykształconych, mądrych...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki człowik patrzy na siebie a nie kogo zabija, to tylko jednostka

   Usuń
 19. Temat poruszyłeś akurat w dobrym czasie, bo ostatnio dosyć czesto słyszy się o Stalinie. Plus za to! 😉
  Na tyle na ile potrafiłam to trochę wyciągnęłam nowych, nieznanych mi informacji na jego temat, dzieki! Lubię wojenna cześć historii 😌
  Natomiast ogromny minus ode mnie za ortografie, ułożenie zdań, poprawność językowa i jeszcze kilka innych. Od początku do końca miałam wielkie problemy ze zrozumieniem tekstu.. ba! ja wiekszosci w sumie to nawet nie zrozumiałam. Zaczynałeś cos i zamiast to skonczyc, to zaczynałeś pisać o czyms innym. Brak znaków interpunkcyjnych lub podstawiane w zle miejsca... trzeba się dużo namysłec o co chodzi.. w dodatku ortografia bardzo bije w oczy 😒
  Mała rada na przyszłość: zanim opublikujesz wpis, przeczytaj go z minimum 3 razy z przerwami... a najlepiej to po napisaniu wpisu, przeczytaj go raz i wyłącz komputer. Dopiero następnego dnia włącz komputer, przeczytaj jeszcze z 2 razy wpis i dopiero wtedy opublikuj jeżeli uznasz ze żadnych błędów nie ma i jest dobrze napisany 🙂

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie nie ma co tak się spinać, poprawie co trzeba a będzie dobrze. Jeśli tak jest jak piszesz ok. Pozdrawiam

   Usuń
 20. wow! bardzo interesujący wpis,fajnie ze są osoby takie jak Ty,które tworzą tego typu posty :)
  zachęcam do klikania w linki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coraz mniej ludzi jest piszących ale liczę na to że zmieni się to kiedyś.

   Usuń
 21. Pierwszy raz trafiłam na bloga historycznego. :) Fajnie, że ktoś, też pisze takie rzeczy oraz dzięki temu uświadamia społeczeństwo w wielu kwestich. Dla mnie to co się działo podczas II wojny światowej, no i też pierwszej, jest niedopomyślenia. Ukazało się w społeczności światowej tyle złych ludzi, nie mających serca, zabijających z zimną krwią, strach pomyśleć, że było ich, aż tylu. Propo ZSRR, najgorsze jest to, że ludziom wręcz prano mózgi, a przez to wierzyli oni, że wybory Stalina były dobre. W sumie dobre czy nie dobre, zależy jak na to spojrzeć. Skrzywdził wiele osób, jak pisałeś, był wręcz sadystyczny. Ale teraz Rosja jest jednym z najbardziej potężnych krajów, i wtedy też była, właśnie m.in. dzięki czyną władców ZSRR.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście dla nas to nie jer dobre. I My, jako naród powinniśmy potępiać Stalina. Jednak dla Rosjan, może być to cenne, że m.in. dzięki niemu Rosja jest potężna.

   Usuń
  2. Z tej strony patrząc masz rację z tym że nikt nie reagował ale widać Stalin był sprytniejszy i wiedział jak pokierować ludzimi by zostaću władzy. Władcy jak piszesz rozwijali panistwo i tweraz tak duże jest. Przez jego ogrom nie jest do zdobycia. i poznania jego tajemnic.

   Usuń
  3. Każdy z władców rosji dołożył swoją cegiełkę do rozwoju i pewnie go wielbią ci którzy coś osiąglneli a biedni i ubodzy jako ofiary propagandy wielbią za kłamstwa.

   Usuń
 22. Super post jak zawsze! Wiele ciekawych info :)
  Pozdrawiam Eva

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo ciekawy blog. Na co dzien nie przepadam za historią, ale w tej postaci wydaje się znacznie ciekawsza niż "wiedza podręcznikowa".
  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem cię doskonale przez ten naukowy język może podręczniki są takie. Pozdrawiam również.

   Usuń
 24. Dziwię się, jak można spać spokojnie po dokonaniu tak strasznych czynów! Ale też jakim trzeba być człowiekiem, żeby tak bezwzględnie mordować!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. prawdopodobnie po wyzbyciu się wszelkich uczuci można tak życi, ale to tylko moje zdanie jak trzeba zrobić to tylko taki zbrodniarz wie.

   Usuń
 25. Stalin to największa zaraz po Hitlerze szuja jaką tylko mógł wydać ten świat. Tyle zła co on wyrządził, tyle cierpień, śmierci, strachu i okrucieństwa. Włos się na głowie jeży gdy o tym wgl pomyślę.

  mojaszafamodnaszafa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze tylko Mao mało znany dyktator był okrutny ale oni też obydwaj siebie byli warci. Tak samo mam jak i ty kiedy pomyślę o ich zbrodniach.

   Usuń
 26. Jak nigdy nie lubiłam historii, tak Twoje wpisy czyta mi się naprawdę dobrze i mogę się dowiedzieć więcej niż z lekcji :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło to słyszeć, może piszę zrozumiałem tekstemi dlatego.

   Usuń
 27. Niedawno na lekcji his-u przerabialiśmy życiorys Stalina.
  Opisując tą postać jednym zdaniem mogłabym rzec - Człowiek, bez sumienia i litości. Straszna postać.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie! :)

  lublins.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic dodać nic ująci, widzę ruszyło się coś w sprawię uzmaicenia lekcji historij, jak ja chodziłem to nic tylko wkuwanie i omawianie tematów. Pozdrawiam

   Usuń
 28. zawsze się zastanawiam - jak można być aż tak okrutnym,
  nie dowiemy się wszystkiego, może nasze wnuki,
  ale to co wiemy jest tak okrutne, że aż trudne do ogarnięcia,
  bardzo ciekawe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Człowiek człowiek wilkiem niestety teks pasujący nawet do czasów wojennych. Dzięki za miłe słowa.

   Usuń
 29. Skąd biorą się tacy ludzie i jaki cel im przyświeca? Bardzo przyjemnie czyta się twoje posty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedyny cel chyba tylko całkowita kontrola nad społeczenistwem nic więcej. Miło mi.

   Usuń
 30. Merytoryczny wpis, dobrze skondensowane wiadomości. :) Oby takich więcej!

  OdpowiedzUsuń
 31. Dla mnie Stalin był dużo większym potworem niż Hitler. Stalin ma krew milionów swoich rodaków na rękach, nawet własną żonę doprowadził do samobójstwa,a większość jej rodziny albo trafiła do łagrów,albo została zamordowana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie rzeczy mugł jedynie dyktator o takim stopniu jak on lub z Chin którego opisywałem kilka dni temu.

   Usuń
 32. Świetna lekcja historii ! :) co do człowieka to nie będę się wypowiadała, ale fajnie, że podejmujesz się takiej tematyki! Pozdrawiam serdecznie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wkonicu trzeba coś innego zacząci niż oklepane tematy. Pozdrawiam ciepło.

   Usuń
 33. Nie lubię go i nie rozumiem postawy tego zbrodniarza. Świetny wpis :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko ty go nie rozumiesz, dzięki.

   Usuń
 34. kompletnie nie znam się na historii, nigdy też nie była to moja mocna strona, więc na temat Stalina się nie wypowiem, bo obawiam się, że zadziałałabym zgodnie z zasadą 'nie znam się - to się wypowiem'.
  Zaciekawiłeś mnie z tym klinicznym przykładem sadyzmu nie seksualnego, chętnie przeczytałabym coś więcej o Józefie - właśnie od tej strony.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm zobaczę co da się zrobić. Poszukam dokładniej coś na jego temat i może opiszę twoje zagadnienie w bliższym przedstawieniu. Pozdrawiam.

   Usuń
 35. Myślę, że dużo więcej zapamiętam po twoim wpisie niż po historii w szkole, która mnie nudziła, gdy był nieodpowiedni przekaz.
  Przerażające są te liczby, aż ciężko zliczyć ilu zbrodni dokonał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To miłe, dużo jest te odkryte ale ile jest ukrytych w ziemi nie wiadomo.

   Usuń
 36. Bardzo przyjemnie czyta się Twoje posty, w dodatku przy takiej dawce wiedzy - ciekawej wiedzy, której nie nabędzie się w szkole. Nietuzinkowe tematy, super! Na temat Stalina nawet niewiele mówią, ostatnio tyle tylko co omawialiśmy motyw propagandy w sztuce na przykładzie obrazów ze Stalinem.

  OdpowiedzUsuń
 37. Więcej już ogarniam z tego wpisu niż z lekcji historii w szkole
  lailaxoxo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 38. Najsmutniejsze jest to, że wystarczy jeden chory człowiek, któremu zamarzy się władza totalna i miliony ludzi muszą cierpieć za jego ego :o

  OdpowiedzUsuń
 39. Bardzo dobry wpis. Fajnie, że interesujesz się historią :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Bardzo kontrowersyjna postać, śledzę twój blog już parę miesięcy i bardzo się rozwija! Wpisy są coraz dokładniejsze i mogę się z nich dowiedzieć zawsze coś nowego. Super! Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń