Poeta też bohater.Witajcie. Ze względu, że tak bardzo cieszą się sławą wpisy o postaciach a, że jeszcze mało znane to postanowiłem dziś ukazać wam człowieka który został spisany przez nas na długie zapomnienie. Ferdynand Antoni Ossendowski pseudonim Feranto. 
Urodzony 27 maja 1876 roku w  w Lucynie w Guberni Witebskiej, zm. 3 stycznia 1945 w Żółwinie.
Polski pisarz, dziennikarz, podróżnik, antykomunista, nauczyciel akademicki, działacz polityczny, naukowy i społeczny.
Człowiek wszechstronny o wielu profesjach. Naukowiec, doktor chemii, geograf, geolog, filozof i polityczny tajny emisariusz. Był postacią nadzwyczaj barwną i niech inne narody nam go zazdroszczą. Antoni Ferdynand Ossendowski. Pochodził z szlacheckiej rodziny, miał korzenie tatarskie. Po urodzeniu się jego młodszej siostry przenieśli się wszyscy w rodzinne strony ojca, lecz niedługo po tym przenieśli się do Kamieńca Podolskiego. Tam uczył się w gimnazjum, lecz ukończył w Petersburgu. W tym czasie ojciec młodego Ferdynanda zmarł, a utrzymaniem zajęła się mama jego oraz on udzielając korepetycji. Od młodych lat zdradzał duże upodobanie do podróży. Brał udział w wyprawach naukowych na Kaukaz, nad Dniestr, Jenisej i Bajkał. Jako młodzieniec dotarł także do Chin i Japonii, a nawet na Sumatrę i do Indii.

Po wybuchu wojny w roku 1905 został przez władze wysłany do Mandżurii, gdzie prowadził badania geologiczne. Zakończył je wyrokiem śmierci wydanym przez sąd za organizowanie w Harbinie protestów przeciw rosyjskim represjom w Królestwie Polskim. Uniknął śmierci dosłownie w ostatnim momencie dzięki złagodzeniu wyroku. W 1908 r. był już na wolności. Następne lata pochłonęła go praca dziennikarska w wydawanym w stolicy Imperium „Dzienniku Petersburskim”, którego był korespondentem, a potem redaktorem.


Po rewolucji październikowej wyjechał do Omska, gdzie został doradcą admirała Kołczaka jednego z dowódców dawnej Armii Carskiej, pragnących obalić władzę bolszewików. Ossendowski oddał „Białym” wiele cennych usług. To on właśnie przekazał na zachód dokumenty wykazujące, że Lenin był agentem niemieckiego wywiadu, a rewolucję zrobiono za pieniądze dostarczone bolszewikom z Berlina. Gdy jego Admirał upadł poszukiwany przez radziecką służbę został zmuszony uciekać, a żę Mongolski dobrze znał udało mu się uciec do Mongolii. Tylko może zawdzięczać swoje życie znajomością aż 7 języków. 

Czuł się jak u siebie

W stolicy Mongoli Urga poznał słynnego barona Ungerna dowódcę Azjatyckiej Dywizji Konnej, który ogniem, mieczem i kulami zwalczał „Bolszewicką Dzicz”. Panowie przypadli sobie do gustu i Ossendowski bardzo szybko został najbliższym doradcą „Szalonego Barona”, jak nazywano Ungerna.

Ich przyjaźń była mocna, ale krótka. Roman Ungern von Sternberg zdawał sobie sprawę, że raczej prędzej niż później zginie. Postanowił uczynić z Ossendowskiego depozytariusza wiedzy o ogromnym skarbie, który ukrył w mongolskich stepach, a który miał sfinansować kolejną tym razem zwycięską (jak święcie wierzył) walkę z „Czerwoną Zarazą”.

Wkrótce potem mężczyźni rozstali się, a parę miesięcy później baron wpadł w zasadzkę zorganizowaną przez bolszewików. Po kilkugodzinnych torturach został rozstrzelany. Ossendowski był już wówczas w drodze do Polski. Przygody w Mongolii opisał w swojej najpopularniejszej książce „Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów”. O miejscu ukrycia skarbu nie wspomniał. A był to (i jest) skarb ogromny. Jego szacunkowa wartość to ponad dwa miliardy dolarów. Na skarb składały się carskie kosztowności oraz przedmioty odzyskane od bolszewików, a zrabowane przez nich wcześniej z lamaickich klasztorów.

Ferdynand Ossendowski spędził okres międzywojenny na podróżach. Był między innymi w Afryce i Palestynie. Każda wyprawa owocowała książkami. Pisarz był ozdobą wieczorów i spotkań towarzyskich w stolicy. Panie bawił anegdotką, że...nigdy nie umrze. 
– Buddyjski lama w Mongolii przepowiedział mi, że odejdę z tego świata dopiero po rozmowie z baronem Ungernem von Sternbergiem. Będę więc żył wiecznie, bo baron nie żyje – rozśmieszał słuchaczki. Los dopisał do tej anegdotki nieoczekiwaną pointę. Pod koniec okupacji w grudniu 1944 r., do Żółwina, gdzie przebywał Ferdynand Ossendowski przyjechało kilku niemieckich wyższych oficerów. Dwaj pozostali w wozie, do domu pisarza wszedł tylko jeden. Ossendowski rozmawiał z nim do późnej nocy. Gdy oficer wyjechał podróżnik przez kilka godzin palił w kominku dokumenty. O treści rozmowy nic nikomu nie powiedział. Przed śmiercią, która nastąpiła po kilkunastu dniach wyznał jedynie, że jego gość nazywał Ungern von Sternberg.


Tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej, pochowany został na cmentarzu w Milanówku. Nigdy nie ujawnił żadnych szczegółów swojej działalności polityczno-wywiadowczej. Archiwum zostało skrupulatnie zniszczone przed jego śmiercią.
Ze względu na treść jego książki Lenin fabularyzowanej biografii przywódcy rewolucji październikowej niezwykle ostrej krytyki rewolucji i komunizmu po zajęciu Polski przez Rosjan grób Ossendowskiego był pilnie poszukiwany. Po jego znalezieniu ekshumowano zwłoki gdyż NKWD chciało się upewnić czy osobisty wróg Lenina na pewno nie żyje. Inna interpretacja tego faktu zakłada, że enkawudziści szukali przy zwłokach pisarza jakiejś informacji lub wskazówki co do miejsca ukrycia skarbu barona Ungerna.

Tablica upamiętniająca pisarza na domu przy ul. Grójeckiej 27 w Warszawie

Odznaczenia 
W 1936 został odznaczony Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury „za zasługi na polu literatury podróżniczej".

Kawaler i Oficer francuskiego Orderu Legii Honorowej oraz Kawaler Orderu Palm Akademickich.

Czy znaliście tą postać? Czy dodawać postacie z różnych dziedzin życia społecznego? Macie jakąś ciekawą postać która warto przypomnieć podawajcie w komentarzach. 

90 komentarzy:

 1. So interesting post, dear Jarek! Lovely text, so nice and educative!

  New post is on my blog. Visit me, Maleficent

  OdpowiedzUsuń
 2. no pewnie, że tak
  też po kroć jestem poetą
  https://izabelaszymura.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety nie znam 😊 Mało lubię "historie" 😜

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo tego że nie jestem historyczną fanką, wpis mnie zainteresował i po jego przeczytaniu przybliżyłam sobie troszkę historię tej postaci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszy mnie to, że sama zagłębiłaś się w tą postać.

   Usuń
 5. Podziwiam Twoją wiedzę i zainteresowanie takimi mało znanymi postaciami. Mało jest osób mających tak nietypowe zainteresowania, dlatego fajnie, że dzielisz się tym na blogu. Zawsze dowiaduję się czegoś ciekawego i przydatnego - a wiedzy nigdy nie za wiele :)
  Pozdrawiam!
  Lina Nastya
  http://lina-nastya.blogspot.com/2017/10/vlog-suwaki.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też sam sobie dziwie się że zainteresowałem się, ale lubię o tych czasach jak i o postacią rozmawiać. Postaram się więcej jeszcze podzielić się tymi informacjami jak i postaciami.

   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 6. Bardzo ciekawy człowiek. Cieszę się, że mogę pogłębiać swoją widzę. Niestety z historii zawsze byłam noga. :-D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś zmieni się to i sama zaczniesz interesować się. Może nauczyciel słabo umiał przekazywać wiedzę.

   Usuń
 7. Kolejny przydatny tekst na temat bardzo interesującego człowieka. Bardzo ciekawie się czyta!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło to słyszeć że mogę komusi coś ciekawego przekazać na jakiś temat.

   Usuń
 8. Czyli śmiało można powiedzieć, że to taki człowiek renesansu :)
  Fajny post, podziwiam za całą zdobytą wiedzę w ten sposób :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można to tak nazwać, dzięki za miłe słowa, będzie więcej takiej wiedzy/

   Usuń
 9. Niby tak wiele nas uczono w liceach tej historii a jak się okazuje po 12 latach od matury - wiemy o niej niewiele.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać liceum prócz do matury przygotować nie umie nic rozszerzyć wiedzę z podstawowych przedmiotów.

   Usuń
 10. Ciekawie, lubię czasem poczytać coś w takich klimatach :)
  agnesssja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do urozmaicenia życia nadaje się idealnie taki post.

   Usuń
 11. kurde. Nie wiem dlaczego, ale podobają mi się takie ciekawostki. dobra robota

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny, ciekawy post. Lubię takie klimaty więc chetnie będę zaglądać. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje bardzo za miłe słowa. Zapraszam częściej.

   Usuń
 13. Takie posty lubię - uświadamiające człowieka. To naprawdę świetna sprawa. Oby tak dalej, powodzenia :D :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To świetnie, warto to robić kochanie. Będę się starał ze wszystkich sił starać.

   Usuń
 14. Bardzo ciekawy post. Z tym, że inne narody powinny nam go (Antoniego - nie postu) zazdrościć zdecydowanie się zgadzam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przejęzyczenie pewnie wyszło z mojej strony. A i jeszcze dzięki za miłe słowa.

   Usuń
 15. Kolejna osoba na twoim blogu, której znowu nie kojarzę :P
  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie nic nie dzieje się, szkoda że przez tyle lat był spisany na zapomnienie. Ale my jako młode pokolenie możemy zapamiętać co robił i przekazywać daje.

   Usuń
 16. Kochałam historię, dopóki pewien nauczyciel mi jej nie popsuł, tak nudno prowadził historię, że stała się ona jedną z najnudniejszych rzeczy, a szkoda...
  Pana kojarzę, ale tylko z kartek podręcznika lub książek, wart wracać do takich osób :)
  Bardzo fajnie napisane, prosto, zwięźle i na temat
  Naprawdę super
  Pozdrawiam www.thediize.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam takich nauczycieli niestety, miałem taki przypadek w podstawówce, jak tylko do gimnazjum chodziłem i zaczął młody fajny pan uczyć to od razu lepiej się uczyło przedmiotu. W podstawówce uczyła starsza pani niestety.

   Dziękuje za miłe słowa z twojej strony.

   Usuń
 17. Bardzo interesujący post. Lubię tu wchodzić i poznawać nowe osoby. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Z każdym postem zaskakujesz :) Lubię tu zaglądać ;) Zawsze przytaczasz historie ciekawych i interesujących postaci!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mi się udało hihihi, jakimś cudem udało mi się dotychczas znaleźć odpowiednie postacie.

   Usuń
 19. nie znałam tej postaci xD ale bardzo interesujący wpis i blog :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko ty nie znałaś go, dzięki za tak miłe słowa.

   Usuń
 20. Porządna dawka historii w przystępnej formie :) Super!

  OdpowiedzUsuń
 21. bardzo ciekawy post :) przycupnę na dłużej :)

  OdpowiedzUsuń
 22. O kurczę, nie słyszałam o jego istnieniu...aż mi wstyd :(
  MIŁEGO DNIA,
  MALWA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie jak tu wszyscy nie słyszeliśmy witaj w klubie :)

   Miłego dnia życzę.

   Usuń
 23. Tego Pana nie znałam, ale ciekawie napisałeś o nim. Może zaczniesz serię w której np polecisz książki o 2 wojnie? Albo jakieś historie osób, które przeżyły ją i coś opowiedziały?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm pomyślę nad pomysłem ale dzięki za podsunięcie myśli. Dzięki za miłe słowa.

   Usuń
 24. Bardzo ciekawy post, nie znałam tego Pana ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie więcej myślę tych postów i więcej poznasz.

   Usuń
 25. Świetny pomysł na wpis! Warto mówić i pisać o ciekawych postaciach, aby ludzie mogli poznać ich nieco bliżej. Jestem zwolenniczką biograficznych tekstów. Pozdrawiam serdecznie! :)
  slowozapisane.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo miło że też ktoś lubi to samo co i ja, będzie jeszcze parę wpisów na temat ciekawych ludzi.

   pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 26. Nigdy nie spotkałam się z blogiem takim jak Twój :) cieszę się, że na tym świecie istnieją takie osoby jak Ty, które mają pasję i chcą dzielić się nią z innymi!
  Chętnie tu wrócę, pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może jeszcze poznasz kiedyś, staram się grać nie szablonowe wpisy swoim czytelnikom. Lubie opowiadać o tym co mnie interesuje, to szczęście że ktoś chce czytać.

   Pozdrawiam ciepło.

   Usuń
 27. Kolejna interesująca postać o której warto pisać i której historię warto rozpowszechniać. Pozdrawiam Jarku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm miło mi jest was moi czytelnicy zaskakiwać czymś nowym. Będzie więcej takich, pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 28. Uwielbiam jak piszesz. Pomimo ze historia to nie mój ulubiony przedmiot to czytam twoje notki z zainteresowaniem.

  http://martini2000.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za tak ciepły komentarz, może kiedyś polubisz historię.

   Usuń
 29. Lubię czytać Twoje posty, są bardzo interesujące. Wchodząc do Ciebie, wychodzę zawsze z nową wiedzą :) Gratuluję !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się coś zawsze nowego pokazać lub zapomniano. Częściej wpadaj tu :)

   Usuń
 30. No proszę,historia kolejnego zapomnianego w nurcie dziejów człowieka. Wiesz co mnie wkurza, w podstawówkach uczą pierdoł o mitologiach itp a o ludziach którzy coś naprawdę w tym kraju zrobili zapominają... Moja chrześnica się teraz uczy o Prometeuszu,po co? Ten kraj nie ma swojej historii i wielkich ludzi,żeby dzieci uczyć zabobonów i legend? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz szkoła zawsze uczy o tym co nie powinna a co powinna nigdy w świecie nie nauczy. Może zaczną uczyć o takich wielkich osobach jak ten. Podstawówka właściwie niczego nie uczy.

   Usuń
 31. Podziwiam Cię za to że zabrałeś się za takie tematy. Wymaga to od ciebie duzo czasu w poszukiwaniu informacji oraz ogarnieciu,ale tez nauczysz sie nowych rzeczy przez to. No nie tylko siebie, nas wsystkich tez :)

  Podrugiejstronieokładki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę zajmuje czasu znajdywanie informacji ale jakoś nie odczuwam zmęczenia bo to nawet interesuje mnie. Ciesze się z tego że ktoś interesuje się tym oprócz mnie.

   Usuń
 32. Strasznie ciekawy post. W końcu coś z czego mogę pozyskać kilka informacji i się czegoś nauczyć. Bardzo fajny pomysł w porównaniu z coraz częstszymi bezużetycznymi wpisami na innych blogach.
  Pozdrawiam,
  Ola z bloga pomiedzy-ksiazkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może zacznie powracać do łask blogi z tematami naukowymi lub po prostu jakimś poradami życia codziennego, wpadaj a może pojawi się coś co zainteresuje cię. Miło to słyszeć, pozdrawiam również.

   Usuń
 33. Troche interesuje się literatura, ale nigdy o nim nie słyszałem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O widzisz zawsze z jakiejś dziedziny można czegoś nowego dowiedzieć się.

   Usuń
 34. Zawsze podziwiałam pasjonatów, którzy odkopują tę mniej znaną historię. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie nazwał bym się w taki sposób, lecz dziękuje za określenie.

   Usuń
 35. Fajnie,że poruszasz tematy osób wielkich, jednak zapomnianych. Fajnie wiedzieć,że ktoś jeszcze szuka i interesuje się taką tematyką, szczególnie po tym jak niedawno na przystanku usłyszałam ,że "żodyn Polak nie jest znany za granicą" :<

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Interesuje się trochę tym i dzieleniem się wiedzą na jakiś temat i poszukiwać informacji. To głupstwa takie zdanie wypowiadać kiedy kolwiek. Jest i to wielu.

   Usuń
 36. Bardzo wnikliwy życiorys. Skąd czerpiesz wiedzę? Ilę czasu zajmuj Ci przygotowanie wpisu?
  www.thefashionmouse.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm internet daje nie ograniczone możliwość wiesz? To zależy od kilka czynników.

   Usuń
 37. Zaskoczyła mnie ta anegdota o śmierci. Podoba mi się, że nie dajesz czysto historycznych faktów, ale i ciekawostki, to bardzo urozmaica i zaciekawia. Dobrze się prowadzi ten blog, oby tak dalej :) Zapraszam, https://juliamickiewicz.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę nich miał, staram się w prosty sposób podać informację o polakach za granicą lub też historii. Dziękuje za tak motywujące słowa.

   Usuń
 38. Nie znam go ale to swietnie ze przypominasz o takich ludziach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwierz mi że nie tylko ty tak masz bo i ja też miałem kiedy go sam nie znalazłem.

   Usuń
 39. Wydaje mi się, że tata kiedyś mi o nim opowiadał bo interesuje się hiostorią ale twój wpis jest bardzo ciękawy.
  Oby tak dalej,powodzenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy może kto opowiada daną kwestię, jeśli ktoś co interesuje się tym i rozumie to co mówi i o czym mówi to powinien każdy temat podać w łatwym języku każdemu.

   Usuń
 40. Niestety nie znam osoby, ale wydaje się na spoko 😃 Fajnie napisany wpis.
  Pozdrawiam😃
  http://swiatwedlugidoli.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może więcej będzie takich osób jeszcze.

   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 41. Bardzo ciekawy i oryginalny post, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 42. Nigdy nie interesowała mnie historia . Wiadomo co musiałam to wiedziałam ale nigdy nie głebiałam się w nia bardziej ;) Fajny post ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem że co szkoła wymagała i nic po za tym, nie każdy musi lubić to. Dzięki.

   Usuń