Łowca nazistów.

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Dziękuję za odzew pod każdym z postów z serii o bohaterach wojennych. Przejdę więc do tematu jakiego dziś postanawiałem poruszyć, a raczej osobę jaką jest Szymon Wiesenthal (ur. 31 grudnia 1908 w Buczaczu, zm. 20 września 2005 w Wiedniu) żydowski działacz, inżynier architekt, tropiciel hitlerowskich zbrodniarzy wojennych, tzw „łowca nazistów”.  

Zacznijmy jednak od początku. Wychowywał się tylko z mamą, kiedy miał iść do gimnazjum wyszła za mąż jego mama. Kierowany wielkimi ambicjami starał się o studia we Lwowie, został jednak nieprzyjęty z powodu ograniczonej liczby miejsc. W Pradze został przyjęty i skończył Politechnikę Praską na kierunku Architektura. Po otwarciu firmy oraz ożenku się niedługo po tym na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow Sowieci zajęli Lwów. Wtedy Wiesenthal był zmuszony do pracy w fabryce jako mechanik, a firmę zamknąć musiał. Sam jak opowiada po łapówce, która dał funkcjonariuszowi NKWD jakimś cudem uniknął zesłania na Syberię. Szczęściem długo nie mógł cieszyć się z powodu wkroczenia do Lwowa wojsk niemieckich. W krótkim czasie utworzono Getto i obóz. Przez swoje pochodzenie jako Żyd został umieszczony z rodziną. Tam znalazł on jak i żona pracę w warsztacie kolejowym. Sam jak opowiada był w 11 obozach, lecz naprawdę był tylko w 5, może aż w 5. Między innymi (Płaszów, Gross-Rosen, Buchenwald).   

Po tym jak zaczął trafiać do obozów to zawsze miał farta by uchronić się przed śmiercią. Sam jak opowiada jeden z polaków w obozie pracy pomógł mu przeżyć, gdyż jak zauważył w panu Szymonie Edmund Staniszewski,  że jest inteligentny. Pan Edward, bo tak rzekomo się nazywał ten Polak pomagał przeżyć Panu Szymonowi przez sfałszowanie aktu zgonu, przez co został uratowany przed śmiercią. Cudem unikając egzekucji Wiesenthal dotarł do obozu Mauthausen w Górnej Austrii. Tam 5 maja 1945 roku został uwolniony przez wojska amerykańskie. Wówczas za swój życiowy cel przyjął ściganie zbrodniarzy hitlerowskich. Nie wiadomo czy to jest prawdą co źródła podają, ponieważ miał Pan Szymon skłonność do kłamania i podkoloryzowania faktów. Sami go oceńcie. 

Był współzałożycielem w 1947 roku w Linzu Jewish Historical Documentation Center, organizacji zajmującej się gromadzeniem dokumentacji dotyczącej zbrodni i zbrodniarzy wojennych zamkniętej w 1954 roku. Przyczynił się m.in. do wytropienia, schwytania i skazania (w 1960 roku) jednego z głównych organizatorów „rozwiązania kwestii żydowskiej” oficera SS, Adolfa Eichmanna osądzonego następnie w Izraelu i skazanego na karę śmierci, a także Franza Stangla (komendanta obozów zagłady Treblinka i Sobibor). Po ujęciu Eichmanna przez Mosad, Wiesenthal otworzył w Wiedniu Żydowskie Centrum Dokumentacji. Działalność Żydowskiego Centrum Dokumentacji przyczyniła się do postawienia przed sądem ponad tysiąca zbrodniarzy nazistowskich.


Był przeciwnikiem polityki pomijania zbrodni popełnionych przez Żydów na Żydach na rozkaz nazistów.
Współpracował z Mosadem zbierając dane gospodarcze oraz informacje o osobach związanych z reżimami arabskimi (np. Alois Brunner).
Był również dziennikarzem i pisarzem. Opublikował kilkanaście książek na temat wojny i Holocaustu. Zajmował się także muzyką – był znany z doskonałych wykonań muzyki czeskiej, węgierskiej i austriackiej. Wspierał polskie antyrasistowskie Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”.

W 1997 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Karola w Pradze. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1994). Jego imieniem nazwano Centrum Szymona Wiesenthala – utworzoną w 1977 międzynarodową agencję zajmującą się przechowywaniem pamięci o Holokauście i obroną praw człowieka.
Zmarł w 2005 roku w Wiedniu a pochowany został w izraelskim mieście – Herclijja.


Odznaczenia:
 Krzyż Komandorski Orderu Oranje-Nassau (Holandia)
 Odznaka Honorowa za Zasługi dla Wyzwalania Austrii
 Krzyż Komandorski Orderu Zasługi (Włochy)
 Złoty Medal Kongresu (USA)
 Krzyż Komandorski Orderu Zasługi (Luksemburg)
 Krzyż Wielki Orderu Zasługi (RFN)
 Krzyż Kawalerski Orderu Legii Honorowej (Francja)
 Krzyż Honorowy za Naukę i Sztukę (Austria)
 Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (Polska)
 Krzyż Komandorski Orderu Zasługi (Luksemburg)
 Krzyż Komandorski Orderu Białego Lwa (Czechy)
 Krzyż Wielki Orderu Bernardo O’Higginsa (Chile)
 Medal Wolności (USA)
 Kawaler Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego (Wielka Brytania)
 Wielka Złota Odznaka Honorowa za Zasługi (Austria)

Jarek. 

87 komentarzy:

 1. Interesujący post. Fajnie że ktoś decyduje się pisać o takiej tematyce. Tak na marginesie to powinno być " jego mama wyszła za mąż" a nie ożeniła się. Żenią się tylko faceci ;)
  Pozdrawiam :)
  http://take-a-pencil-and-draw-world-of-race.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszy mnie takie miłe słowa że ktoś docenia pracę jaką ktoś wkłada w napisanie i znalezienie tematu odpowiedniego.

   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 2. Kolejna interesująca postać o której nie miałem zielonego pojęcia. Oby tak dalej :) Czekam na kolejną ciekawą postać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No widzisz wato tu wpadać, postaram się jakąś wygrzebać w dziale postacie zapomniane.

   Usuń
 3. Nigdy nie słyszałam o tej postaci. Miał wiele szczęścia podczas wojny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Genialny post ! Świetna tematyka bloga ! Aż pozazdrościć. Nigdy nie lubiłam historii jednakże dzięki temu ze tak bardzo ciekawie piszesz , lubie do niej wracać, właśnie w takich artykułach. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje, miło to słyszeć, może polubisz ten przedmiot i dział nauki. Ciekawie ktoś coś pisze lub opowiada to i zaciekawi.

   Usuń
 5. Ten człowiek miał dużo szczęścia na wojnie, muszę przyznać, że nigdy nie słyszałam o tej postaci :)
  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, aż do nie do uwierzenia. Człowiek całe życie uczy się. wpadaj częściej a dużo dowiesz się.

   Usuń
 6. Muszę dać Twoje teksty mężowi do poczytania bo bardzo lubi taką tematykę. Pozdrawiam serdecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjemność będzie dla mnie jak dasz do przeczytania twojemu mężowi.

   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 7. Ciekawa seria postów, można się dużo dowiedzieć ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy post, popracowałabym bym trochę nad składnią zdań, bo w niektórych miejscach szyk jest trochę przestawiony. Tak ogólnie bardzo ciekawie, aczkolwiek nie bardzo lubię czytać i rozmawiać na tematy wojenne.
  http://kuraibanii.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oki, dzięki za wartościową krytykę, nie każdy musi lubić to samo co inni.

   Usuń
 9. Odpowiedzi
  1. Miło to czytać ,starałem się żeby takim był.

   Usuń
 10. Odpowiedzi
  1. Czy ja wiem? Bardziej informacyjny moim zdaniem.

   Usuń
 11. Bardzo interesujący wpis;) Super blog!

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny wpis! Lubię czytać i ogladac wszystko, co ma związek z wojna.
  Mimo wszystko myśle, ze powinieneś popracować nad poprawnym układaniem zdań, bo przyznam, ze czasem trudno było je przeczytać bo błąd kłuł w oczy 🙂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko ja widzę lubi interesować się rzeczami dotyczącymi Wojny. Dzięki za celne uwagi. Postaram się to poprawić.

   Usuń
 13. Słyszałam co nieco o tym panu - nie do wyobrażenia jest jakie miał szczęście, że udało mu się przetrwać koszmar wojny i obozów. Bardzo często zaglądam na Twojego bloga i zawsze czeka na mnie jakiś interesujący post! Pozdrawiam :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O proszę zawsze jakoś umiem zaskoczyć i coś nowego pokazać, dziękuje ogólnie. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 14. Super wpis, zaskoczyłeś mnie ogormnie tą postacią. Facet miał dużo szczęścia na wojnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Woow chyba każdego z blogosfery, oj tak miał i nie świadomie.

   Usuń
 15. Muszę przyznać, że nigdy nie pajałam miłością do historii, ale Twój post bardzo mnie zaciekawił i może nawet przekonał trochę do bliższego poznania historii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o widzisz, najbardziej nielubiany przedmiot staje się najbardziej lubianym. Może przez to że na luzie opowiadam o wszystkim?

   Usuń
 16. Super blog, pośród tych wszystkich kosmetyczno-ubraniowych stron, taka jak twoja to prawdziwy skarb:) Zostaję tu i będę wracać na 100%
  Widać, że jesteś bardzo zaangażowany w prowadzenie bloga, lubię miejsca, w których mogę się czegoś nauczyć;)
  Adatoniewypadaaaa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może przez to że wszyscy idą szablonowymi drogami do wyróżniania się a tu w tym nie polega. W tym natłoczonym jednostajną tematyką takie posty jak i blogi to prawdziwe perełki. Cieszy mnie to że ktoś coś wynosi z tego bloga. Że chociaż imię lub jakie kolwiek strzępek informacji zostanie to prawdziwe szczęści.

   Usuń
 17. Idealne na powtórkę przed historia!

  http://kinga-wajman.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeśli pomogę tym przed kartkówką lub sprawdzianem to tak chętnie mogę pisać o dziejach naszego kraju.

   Usuń
 18. Nie wiedzieć czemu,określenie "łowcy nazistów" zawsze kojarzyło mi się z Izraelskim Mossadem który jeździł po świecie i tępił pluskwy którym udało się zbiec... Ale i pojedynczy ludzie mieli swój wkład w tropieniu zbrodniarzy. Wielki szacun że podejmujesz tak ważne tematy i przedstawiasz sylwetki ludzi o których dziś wie niewielu niestety...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi na przykład kojarzy się z łowcami głów albo łowcami duchów. Bardzo czuje się wyróżniony tymi słowami, myślałem na początku że i o tym jest już blog. Jednak może kiedyś stworzę coś tematycznego byście mogli lepiej poznać historię Polski.

   Usuń
 19. Kolejna osoba, o której warto pisać, a której nie znałam. Ciekawy post.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz już znasz mniej więcej i możesz rozwijać zainteresowanie jeśli takowe masz.

   Usuń
 20. Bardzo ciekawa postać, lubię tą serię u Ciebie. Zawsze dowiem się o jakiś ciekawych postaciach :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi że kogoś interesuje taka seria, może jeszcze na kilka publikacji przedłużę.

   Usuń
 21. Słyszałam już o tym Panu. Ale wiele nowych rzeczy się dowiedziałam od ciebie - jak zwykle. Dobry post! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś sama też poszukasz i zobaczysz jak to było. Dzięki starałem się bardzo.

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 22. Ooo.. To prowadzisz bloga o różnych postaciach historycznych? Fajnie, można dowiedzieć się czegoś co było kiedyś :). Bardzo mi się podoba!! :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prowadzę o różnorodnej tematyce a ten motyw historycznej to jest jako element serii którą prowadzę. To miłe co piszesz.

   Usuń
 23. Świetny post, sama wiele wiem na ten temat, bo mam rozszerzoną historię także i oto się otarłam ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Woow to takie rzeczy na rozszerzeniu serwują? Jako nie liczna znasz go nie z tego bloga. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 24. Ciekawy blog. Fajnie czasem poczytać o czymś innym niż moda i kosmetyki. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zrobić sobie trochę przerwy od mody.

   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 25. Świetny wpis, Twój blog coraz bardziej mnie przyciąga, na pewno zajrze tu nie raz

  OdpowiedzUsuń
 26. Kolejny świetny wpis! Ciekawa postać, nie powiem, że nie! Fajnie sie czytało i czegoś dowiedziało! Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze człowiek nauczy się czegoś, wpadaj częściej jak coś.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 27. Nigdy nie słyszałam o tak wybitnej postaci!
  Bardzo ciekawy post ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę to już wiedza o jedną wybitną osobowość już została zapełniona. Dzięki.

   Usuń
 28. To naprawde swietna seria! Ciesze sie ze sa takie osoby jak ty ktore glosno mowia o osobach o ktorych nawet nie mialabym pojecia ze istnialy!
  Druga Wojna Swiatowa pomimo tego ze to temat tragiczny to moj ulubiony moment historii i moglabym czytac o tych ludziach bez przerwy! Jestem pelna podziwu 5 obozow koncentracyjnych .. Jestem pelna podziwu dla tego pana! Szczegolnie ze po tym wszystkim potrafil dzialac na rzecz sprawiedliosci!

  Versjada

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój też, to jest temat rzeka chyba, można na wiele tematów rozebrać to wydarzenie, o wielu sprawach można rozmawiać. Po prostu tyle się wydarzyło że można rozmawiać rozmawiać, szacunek do niego trzeba mieć, że w tylu zdołał sobie jakoś poradzić. Dzięki za miłe słowa o tej serii.

   Usuń
 29. Kolejny świetny wpis! Tak trzymaj

  OdpowiedzUsuń
 30. Nigdy nie słyszałam o tej osobie. Podoba mi się przybliżanie osób które były ważne dla historii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. postaram się więcej osób przybliżyć z historii.

   Usuń
 31. Kiedyś historią bardzo się interesowałam i był to mój ulubiony przedmiot :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem że z czasem przedmiot coraz mniej interesował.

   Usuń
 32. Kompletnie nie temat dla mnie, lecz mój tata będzie zachwycony! On uwielbia zagłębić się w historię, muszę mu przesłać link do Twojego wpisu.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podaj, może czegoś nowego dowie się o czym nie wiedział, nie każdy musi lubić to samo co inni.

   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 33. Bardzo informacyjny, ciekawy wpis :) Dzięki wielkie za super tekst!

  OdpowiedzUsuń
 34. Ciekawy wpis, choć popracowałabym jeszcze nad stylem i gramatyką :)

  OdpowiedzUsuń
 35. U Ciebie to zawsze trafię coś melancholijnego ;) Dzięki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki unikalny blog nam się w trafił haha. Dzięki za miłe słowa.

   Usuń
 36. Po pierwsze, fenomenalnie napisany post. Po drugie genialny pomysł. Świetnie się czytało :) czekam na więcej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za te dwa plusy, postaram się coś wymyślić.

   Usuń
 37. Zawsze bardzo miło mi się czyta Twoje posty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak miło to słyszeć z twoich ust, motywujesz do dalszej pracy.

   Usuń
 38. Bardzo ciekawy post uwielbiam tematykę jaką poruszasz :)
  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko ja widzę interesuje się Historią.

   Usuń
 39. Bardzo interesujący post, dzisiaj mało kto interesuje się Historią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie stety z tym masz rację, może nie ma w tych szkołach wystarczająco dobrych nauczycieli by zarazić ciekawością ucznia.

   Usuń
 40. Bardzo interesująca postać! I mądry post :D

  OdpowiedzUsuń
 41. Na pewno włożyłeś w to sporo pracy. Myślę, że te informacje przydadzą się osobom zainteresowanym tą tematyką :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę informacji zajęło mi czasu w namierzeniu. Jako wszyscy kochają tematykę moją.

   Usuń
 42. Naprawdę wartościowy wpis! Oby takich więcej.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń