WWE w małej pigułce.

Cześć ponownie. Dziś postanawiam napisać co lubię śledzić w internetach oraz w tv. W tym wpisie postaram się zawrzeć wszystko w jednym. 

Może słyszeliście a może i nie ale istnieje pewien rodzaj rozrywki jakim jest Wrestling. Ale wszystko po kolej.

Firma rozpoczęła działalność jako Capital Wrestling Corporation w 1952, która promowała się jako World Wide Wrestling Federation (WWWF), a od 1979 jako World Wrestling Federation (WWF). 6 maja 2002 roku WWF zostało zmuszone do zmiany nazwy po pozwie World Wide Fund for Nature, które również posługuje się tym samym skrótem Nową nazwą zostało World Wrestling Entertainment. W 2011 roku zmienioną oficjalną nazwę spółki na WWE.

Teraz troszkę historii wam zaprezentuję tej federacji. 
Wrestling był już znany w roku 1952 roku Jess McMahon i Toots Mondt założył Capitol Wrestling Corporation, które w 1953 roku dołączyło do National Wrestling Alliance. McMahon od 1925 roku współpracował z Texem Rickardem, który pomógł mu organizować gale w Madison Square Garden w Nowym Jorku. Z czasem zaczęli kontrolować większości rejonu w którym byli i przez to większe zyski zdobywali


W listopadzie 1954 roku Jess McMahon zmarł, a Ray Fabian zawiązał współpracę z synem Jessa- Vince'm McMahonem Sr. Młodszy McMahon i Mondt odnosili wiele sukcesów: kontrolowali 70% bookingu NWA oraz zdobyli ogromną popularność w północno-wschodnim regionie. W 1963 roku McMahon i Mondt opuścili NWA z powodu zdobycia pasa NWA World Heavyweight Championship przez Buddy’ego Rogersa.

WWWF w tamtych czasach ważniejsze gale organizowało najczęściej raz w miesiącu, a rywalizacje opierały się na walkach face’ów z heelami.

Bruno Sammartino posiadał pas WWWF World Heavyweight Championship od 17 maja 1963 do 18 stycznia 1971 roku. Panowanie Sammartino jako mistrza federacji trwało 2803 dni i jest to najdłuższy run w historii federacji.

W 1979 zmieniono nazwę federacji na World Wrestling Federation.

W historii federacji można podzielić na kilka wieków .

Golden Era. 
W 1980 roku syn Vincenta J. McMahona, Vincent Kennedy McMahon założył spółkę Titan Sports,w 1982 roku od swojego ojca i jego współpracowników kupił Capitol Sports.Młody McMahon dążył do popularyzacji wrestlingu jako rozrywkę, a nie sport oraz do zniesienia podziału terytorialnego i objęcia zasięgiem całego kraju. Największy  skok moim zdaniem federacja zrobiła kiedy to organizowała słynną wrestle menia, w celu popularyzacji Federacja z ciągnęła telewizje która transmitowała na cały kraj, była to pierwsza gala PPV zorganizowana przez WWF. 26 listopada 1987 miała miejsce pierwsza gala Survivor Series, 29 sierpnia 1988 pierwsze SummerSlam, a 15 stycznia 1989 inauguracyjne Royal Rumble. Te cztery gale są nazywane wielką czwórką i są najważniejszymi galami PPV federacji.

28 marca 1987 roku odbyła się WrestleMania III, której frekwencja wyniosła 93 173 osoby, a w walce wieczoru Hulk Hogan versus André the Gianta.


New Generation Era (1993-1998).
11 stycznia 1993 roku wyemitowano pierwszy odcinek Raw, cotygodniowej gali telewizyjnej zastępującej Primę Time Wrestling.Od 27 stycznia 1997 roku Raw jest transmitowane na żywo aż do dnia dzisiejszego.

W sierpniu 1993 roku największa gwiazda federacji- Hulk Hogan odszedł z WWF przechodząc do World Championship Wrestling- największego rywala federacji McMahonów. To była największa strata dla firmy.

Ku czci największych zawodników w federacji, postanowiono utworzyć tzw WWE Hall of Fame, które w wolnym tłumaczeniu znaczy hol sławy. Który skupiał zawodników z największym dorobkiem i którzy przyczynili się do rozwoju. Pierwszym członkiem został André the Giant.9 listopada 1997 roku miało miejsce Montreal Screwjob, czyli incydent który miał miejsce podczas walki wieczoru o pas WWF Championship między Shawnem Michaelsem a Bretem Hartem, kiedy to Michaels wygrał poprzez poddanie, którego Hart nigdy nie ogłosił. Wydarzenie to nie było zaplanowane w oficjalnym scenariuszu i doprowadziło do opuszczenia federacji przez Harta, który wplątał się w konflikt z Vincem McMahonem. WWF straciło dużą część oglądalności na rzecz WCW, gdyż Hart był główną gwiazdą federacja.


Attitude Era (1998-2002).
Za początek Ery Attitude uznaje się datę 29 marca 1998 roku, datę WrestleManii XIV, kiedy Mike Tyson pojawił się jako specjalny sędzia pojedynku o WWF Championship między Shawnem Michaelsem a Stevem Austinem. Nowa era cechowała się większą brutalnością, co doprowadziło do wzrostu popularności WWF, które rywalizowało wówczas z World Championship Wrestling. Charakterystyczną cechą rywalizacji były tzw. Monday Night Wars, kiedy WWF rywalizowało z WCW o oglądalność, gdyż Raw i Nitro były emitowane w tym samym czasie.26 kwietnia 1998 roku miał miejsce pierwszy Inferno match w historii, w którym The Undertaker pokonał Kane’a podpalając jego rękę.

28 czerwca 1998 roku podczas gali King of the Ring miała miejsce walka The Undertakera z Mankindem, podczas której Mankind dwukrotnie został zrzucony ze szczytu klatki (pierwszy raz z 5 metrów na stół komentatorski, drugi raz przez klatkę na ring), przy czym drugi upadek nie był zaplanowany w scenariuszu. Mimo wielu kontuzji Foley dokończył walkę, która zgodnie z planem zakończyła się zwycięstwem Undertakera.
W tym okresie moim zdaniem były najbardziej brutalne akcję które były kiedy kolwiek stworzone, a tylko to wszystko było tylko dlatego żeby przyciągnąć widzów a co za tym idzie wzrost dochodów .


24 stycznia 1999 roku na Royal Rumble miał miejsce „I Quit” match o pas WWF Championship, podczas którego Mankind otrzymał 11 uderzeń krzesłem w głowę od The Rock'a (tak duża liczba uderzeń nie była zaplanowana w scenariuszu) oraz zaliczył kilka groźnych uderzeni.

Teraz pozwolę sobie przytoczyć bardzo przykre i drastyczne wydarzenie. To była pierwsza i mniejmy nadzieje ostatnia śmierci na ringu. 23 maja 1999 roku Owen Hart występujący wówczas jako Blue Blazer zginął podczas gali Over the Edge. Owen miał wykonać efektowne wejście na ring zjeżdżając na linie z sufitu hali, jednakże lina podtrzymująca Harta zerwała się na wysokości 24 metrów, czego wynikiem było uderzenie głową o narożnik z wielkiej wysokości. Całe zdarzenie miało miejsce przy zgaszonym świetle, przez co wiele osób z szesnastotysięcznej publiczności myślało, że była to kukła, jednakże nie była to prawda. Publiczność niemo obserwowała, jak Owen był reanimowany i wynoszony z hali przez lekarzy (tym którzy oglądali galę w systemie PPV oszczędzono tego widoku, gdyż wyemitowano wówczas nagrany wcześniej wywiad). Wrestler w krytycznym stanie został przetransportowany do szpitala, gdzie po niecałej godzinie zmarł. Jim Ross poinformował fanów oglądających PPV o tragicznym zejściu Owena, jednak publiczność na hali nie została o tym zawiadomiona. Następnie dokończono show, co uznawane jest dzisiaj jako bardzo kontrowersyjne posunięcie. Następnej nocy WWF poświęciło całe RAW pamięci Owena, na którym wielu wrestlerów i pracowników podzieliło się swoimi wspomnieniami o zmarłym.


26 sierpnia 1999 roku WWF rozpoczęło nadawanie drugiej cotygodniowej gali o nazwie SmackDown! na antenie telewizji UPN.


Z powodu sukcesu ery Attitude, 19 października 1999 spółka posiadająca federację czyli Titan Sports zmieniła nazwę na World Wrestling Federation Entertainment oraz rozpoczęła działalność wykraczającą poza wrestling.

23 marca 2001 roku WWF wykupiło pogrążone w kłopotach finansowych WCW przejmując roster oraz mistrzostwa tej federacji (które zostały szybko zunifikowane z tymi z WWE). Doprowadziło to do „inwazji” gwiazd WCW na WWF, co skutkowało feudem WWF vs. Alliance.


Word wrestling Entertainment.
Federacja dla popularyzacji otworzyła sklep w którym można kupić koszulki figury postać, Gry, plakaty promujące zawodników i rodster.filmy jakie wyprodukowali to np: 
Hotel śmierci. 
W cywilu. 
Incarnet.
Potępiony. 
12 rund  oczywiście 3 części. 
Połączenie. 


Jak sami widzicie federacja prężnie się rozwija. Ciągle wchodzą nowe udogodnienia, mam newsa małego jeśli ktoś jest tym zafascynowanym to może wykupić możliwości oglądania WWE Network.

WWE Network jest to płatna w pełni telewizja z możliwością oglądania programów na żądanie przez subskrybentów. 
W ofercie można znaleźć między innymi filmy wyprodukowane, programy z gal, i oczywiście możliwości oglądania gal w jakości gal pay-per-view.   

Oczywiście nikogo nie namawiam do oglądania w telewizorze bo też jest możliwości. Dokładniej na kanale Extreme sport chanel.

Mam nadzieje że mi się udało pokazać chociaż trochę i zachęciłem do zapoznania z tą firmą aby dać nim chociaż szansę. Zachęcam was do komentowania co sądzicie o tym wszystkim i obserwujcie mój blog jeśli chcecie być na bieżąco na tym blogu.Jarek.   


36 komentarzy:

 1. Ciekawy wpis, aczkolwiek daleki od moich zainteresowań :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, chociaż tyle, dzięki za przeczytanie

   Usuń
 2. Świetny i ciekawy blog! :) fajnie piszesz. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję będę starał się tak dalej.

   Usuń
 3. Wow! Tyle informacji, że nie idzie nadążyć. Super sprawa. Każdy ma swoje pasje, hobby. Ty wrestling - a ja? Co innego :) Świetny post! Bardzo dobrze piszesz. Oby tak dalej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję kochanie za tak dający otuchę komentarz. Cieszę się że akceptujesz tą sytuację.

   Usuń
 4. O kurde! Dużo dat ;D Posta na prawdę bardzo ciekawy! Nie słyszałyśmy o WWE ^^ Chociaż ,,Hotel śmierci,, widziałyśmy :) Buziaki ;*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę że dzięki temu postowi dowiedziałyście się o tej organizacji. Polecam do obejrzenia 12 rund.

   Usuń
 5. Bardzo ciekawy i wyczerpujacy post, choc wrestling to nie moja bajka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki bardzo, jedynie chciałem tylko aby opowiedzieć o tym co lubię obejrzeć, i pokazać bo w naszym kraju to lipnie trochę to jest.

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. A no lubię oglądać gale czasem . Może mi się kiedy uda się pojechać na galę.

   Usuń
 7. Jakie skupisko informacji 😂 wrestling to wielka zajawka mojego brata 😃 muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie słyszałam o Owenie ...
  maksimilion.wordpress.com (dodaje link do bloga, ponieważ później ludzie nie wiedzą skąd: D)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przynajmniej przeczytałaś to najważniejsze, fajnie że nie tylko ja oglądam ten typ rozrywki. Starałem się jak najwięcej pokazać o tym.

   Usuń
 8. ile tu informacji :o niczym na lekcji historii :D świetny wpis, jeszcze takiego nie widziałam :) http://nieidealnaaa4.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahahaha no prawię lekcja. Cieszę się że mogłem pokazać coś nowego.

   Usuń
 9. to akurat nie moje zainteresowania ale podeślę chłopu on z większą chęcią przeczyta:D obserwuję i zapraszam do siebie;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chłopak może czegoś nowego dowie się, dawno ogląda? Na pewno zajrzę do ciebie.

   Usuń
 10. Duzo informacji, fajnie napisany post. Widac ze to twoje zainteresowanie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem lubię oglądać wrestling. już parę lat oglądam, chociaż z małymi przerwami.

   Usuń
 11. Czytając to nie miałam w ogóle pojęcia o czym mowa, aczkolwiek fajny blog :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wpisz sobie w wyszukiwarkę WWE a wszystkiego się dowiesz. Dziękuję.

   Usuń
 12. Ciekawy wpis, jednak to nie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma swoje bajki, dzięki za komentarz i zainteresowanie się tematem.

   Usuń
 13. Ten temat jest mi znany, ponieważ (nie)stety mój chłopak przez jakiś czas bardzo często to oglądał. Podziwiam to, że zebrałeś tyle istotnych i przede wszystkim ciekawych informacji na ten temat. Naprawdę godny polecenia wpis. Podeśle link do Twojego bloga chłopakowi, na pewno mu się spodoba :)Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie że chłopak pokazał ten świat. Starałem się pokazać jak najwięcej i to wszystko co najważniejsze. Przepatrzyłem you tube i strony poświęcone temu tematowi i jakoś wszystko się udało.

   Usuń
 14. Nie znany dla mnie temat, szczerze mówiąc pierwsze słyszę, ale widzę ze masz duże pojęcie o tym i to jest bardzo dobre ;)
  Pozdrawiam!
  frydrychm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę zagłębiłem się w ten temat i wyszło coś z tego. Mam nadzieje że kiedyś obejrzysz coś z tego świata. Ciebie też pozdrawiam.

   Usuń
 15. Hmm dość oryginalny temat :) Nie gustuję w tego typu sportach, ale pościk mnie zaciekawił :D
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To się ciesze że zaciekawił cię i gorąco zapraszam na chociaż jeden odcinek gali. Lubię oryginalnie coś stworzyć. Ciebie też pozdrawiam.

   Usuń
 16. Wow nie wiedziałam,że sport który z dala może się wydawać prosty ma w sobie tyle zawiłej historii i anegdot. Nice

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prosty na ogół,jak się ogląda to przyciąga oczy ale tak naprawdę jest niebezpiecznym i łatwo o kontuzję,

   Usuń
 17. Uwielbiam WWE!Pamiętam byłam dzieckiem jak zaczęłam to oglądać, w dodatku na tyle głupim dzieckiem że wierzyłam że sama będę tam walczyć. Ulubieńcy: John Cena, Randy Orton, John Morrison, Undertaker, Rey Mysterio, Edge. Aktualnie już mniej poświęcam czasu na oglądanie tego ale dalej mam sentyment. Super wpis! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To się ciesz że uwielbiasz też WWE, teraz trochu się po zmieniało, weszły nowe gwiazdy, Edge już nie ma John Morrison też nie pojawia się, ale cena dalej jest, i umarlak też straszy. Dziękuję przykładałem się i pracę doceniają widać, Pozdrawiam.

   Usuń
 18. Oglądałam chyba wszystkie części, aczkolwiek jakoś bardzo za nią nie przepadam ☺️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy lubi coś innego. Ja jakoś szaleje wręcz za nią. Znaczy się za Epoką lodowcową.

   Usuń